Góralska debata w mundurach górniczych.

fotoW Nowym Targu było z wielką pompą. Osobistości życia publicznego, uznane autorytety naukowe, telewizja i prasa, wszystko to w starych, stuletnich murach zacnej szkoły, okraszone dodatkowo kapelą góralską, która graniem i śpiewem przypominała, że jesteśmy na Podhalu.

Drużyny z Dębicy i Oświęcimia spotkały się po to aby przedstawić zgromadzonym jak trudnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska i jedno z jego źródeł, którym jest spalanie węgla kamiennego. Przecież węgiel przynosi smog, ale również tysiące miejsc pracy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Węgla broniła drużyna z Oświęcimia, ubrani w górnicze mundury częstowali publiczność woreczkami „czarnego złota” oraz… „kopalniokami”, kto mieszka na Śląsku lub w pobliżu – ten wie o czym mówię. Drużyna z Dębicy natomiast wskazywała na wielkie zagrożenia wynikające z eksploatacji węgla, często śmiertelne i zachęcała do stosowania alternatywnych źródeł energii jak biomasa, wiatr, słońce czy energia atomu. Chwilami debata osiągała wysoką temperaturę, skończyła się jednak sprawiedliwie remisem, który mówi że nie ma prostych rozwiązań w tej materii. Świetnie przygotowani zawodnicy mogliby pewnie dalej wyciągać argumenty przemawiające za jedną bądź drugą tezą i tak pewnie będzie w przyszłości.

foto2

To była ostatnia debata w tym roku w ramach programu „Ogarnąć Europę” organizowanego przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Oświatowych z Oświęcimia. W jury debaty zasiadali: przewodniczący – prof. dr hab. Piotr Kłodkowski – rektor WSE im. J. Tischnera w Krakowie. Były ambasador RP w Republice Indii, akredytowany w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach, członkowie – dr hab. Anna Mlekodaj – starszy wykładowca w Instytucie Humanistycznym PPWSZ w Nowym Targu oraz Kazimierz Tischner – brat księdza profesora Józefa Tischnera, współzałożyciel Rodziny Szkół Tischnerowskich, założyciel i prezes stowarzyszenia Drogami Tischnera. Spośród gości wymienić należy; Piotra Stoleckiego dyrektora Biura Poselskiego Róży Thun w Krakowie, Bogusława Waksmundzkiego – Urzędującego Członka Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Piotra Kaka – prezesa i założyciela Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Oświatowych, autora i organizatora projektu „Ogarnąć Europę”, Jacka Stocha – dyrektora Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz opiekunów drużyn; Joannę Smrek i Beatę Janusik-Księżarczyk z Oświęcimia, a także Annę Kościelniak i Krzysztofa Klisia z Dębicy.

foto3

W sumie bardzo udana impreza, która mogła dojść do skutku dzięki przychylności i gościnności gospodarzy – pani dyrektor I LO w Nowym Targu – Marii Kopeć oraz wicedyrektora pana Wojciecha Tischnera, składając im wyrazy wdzięczności w imieniu wszystkich uczestników, chciałbym również podziękować jak zwykle niezawodnemu panu Kazimierzowi Tischnerowi za pomoc w organizacji imprezy i piękną wycieczkę po Łopusznej oraz panu Grzegorzowi Klagowi – opiekunowi drużyny z Podhala. Na koniec podziękowania dla pani Róży Thun i pana Piotra Stoleckiego za inspiracje i pomoc w urzeczywistnieniu projektu.

foto4

Kto wygrał? Na punkty Nowy Targ, ale tak sobie myślę, że przede wszystkim zdrowy rozsądek i kultura, których to przymiotów pozbawieni są w przeważającej większości tzw. wybrańcy narodu, co z zażenowaniem możemy niemal codziennie obserwować w telewizji. Zwyciężył profesjonalizm i entuzjazm, który zaprezentowały nam wszystkie drużyny, zwyciężyło też wielkie poświęcenie ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie zawodników i debat, nie muszę chyba dodawać, że robili to bezinteresownie. Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze raz w Krakowie podczas rozdania nagród a potem w przyszłym roku, by siłą argumentów przekonywać innych do swoich racji.

Piotr Zbój Kak

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.