Category Archives: Zdarzenia

Boże Narodzenie – 2018

Walne Zebranie członków TWIO

Zarząd Towarzystwa Inicjatyw Oświatowych informuje, że 15.01.2018 roku o godz. 16.30 w Powiatowym Zespole Szkół Nr2 w Oświęcimiu ul. Bema 8, sala 54 odbędzie się Walne Zebranie członków stowarzyszenia, na które serdecznie wszystkich zapraszamy. Zebranie poświęcone będzie przede wszystkim kwestii  likwidacji stowarzyszenia.

Prezes Zarządu – Piotr Kak

Wizyta studyjna w Brukseli

Na zaproszenie europosłanki pani Róży Thun, ekipa Mikroprofesora udała się do Brukseli aby zapoznać się z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego. Wizyta, która miała miejsce w dniach 15-19.10.2017 przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy oprócz spotkania z panią poseł w europarlamencie, mogli zwiedzić tzw. Dom Historii Europy, w którym dowiedzieli się jak Europa dochodziła do zjednoczenia oraz Parlamentarium czyli muzeum Parlamentu Europejskiego. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła brukselska starówka ze słynnym Grand Place i „siusiającym chłopczykiem”. Wręczyliśmy również upominki; pani Róża otrzymała od nas ręcznie wyszywaną poduszkę oczywiście w różyczki, natomiast panie które się nami opiekowały – równie puchate sowy. Serdecznie dziękujemy pani poseł za zaproszenie i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego spotkania. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Prestiżowa Europejska Nagroda Obywatelska 2017 dla Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”

Niezmiernie miło Nam poinformować, że Stowarzyszenie Drogami Tischnera, nasz partner w wielu działaniach, otrzymało prestiżową Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Kapitułę European Citizen’s Prize. Nagroda ta jest wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz lepszego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw Unii Europejskiej, odzwierciedlającej wartości wpisane w Kartę praw podstawowych UE oraz wzmacniającej ducha europejskiego. Jesteśmy przekonani, że Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Oświatowych poprzez swoją działalność, jak choćby realizację konkursu Mikroprofesor, który wiele razy był już tematycznie związany z Europą oraz np. poprzez Debaty Młodych, podczas których startujący uczniowie poruszali zagadnienia, którymi żyje Europa na co dzień, przyczyniło się również do tej nagrody. Jesteśmy dumni i gratulujemy!

Gdańskie reminiscencje

„…czasem rzeczy, które wydają się ważne są nieważne, a te, na które nie zwracamy uwagi, po pewnym czasie zyskują na znaczeniu…”
Marek Kamiński – Gdańsk’2017
 
Minął tydzień z okładem od czasu kiedy mogliśmy  w Gdańsku przeżyć wspaniałą przygodę, z finalistami Mikroprofesora, której głównym scenarzystą i reżyserem a także po części i… producentem był prof. Mieczysław Ronkowski.
Chciałbym jeszcze raz ogromnie podziękować, wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji spotkania w Gdańsku w imieniu uczniów biorących udział w XIV, ostatnim już, Ogólnopolskim Konkursie Interdyscyplinarnym MIKROPROFESOR im. ks. prof. Józefa Tischnera. Wśród uczestników, którzy przyjechali często z małych miejscowości z województw małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu byli nad Bałtykiem.
 
 

Doskonała organizacja imprezy pozwoliła przeżyć nam wszystkim piękne, słoneczne chwile. Osobiście na mnie, największe wrażenie zrobiło spotkanie z historią, dotknięcie tego wszystkiego, dzięki czemu jesteśmy tutaj i teraz; najpierw więc wojna światowa (zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej), która zaczęła się tam w Gdańsku, potem nie do wyobrażenia przemiany (byliśmy w Europejski Centrum Solidarności), które znowu w Gdańsku rozpoczęte spowodowały, że świat w końcówce XX wieku stał się lepszy, a na koniec (choć nie chronologicznie) pokazana przyszłość, która znowu rodzi się w Gdańsku na Politechnice, w postaci supernowoczesnego Laboratorium Źródeł Energii Odnawialnej Linte^2; z zieloną energią, elektrycznymi samochodami i panelami fotowoltaicznymi. Od wielkich idei do poskramiania przyrody w imię lepszej jakości życia – wydaje się to tak naturalne.

Chcemy także podziękować panu Markowi Kamińskiemu, który znalazł dla nas czas i spotkał się z uczniami na sopockim molo, spotkaniu towarzyszyły refleksje pana Marka związane z jego podróżami, pytania zainteresowanych uczniów i nauczycieli oraz rozdanie książek podróżnika z osobistą dedykacją dla uczniów i opiekunów.
IS_DSCF2577_resize
 
Jesteśmy dłużnikami wszystkich tych, którzy bardziej lub mniej przyczynili się do spotkania w Gdańsku. Wiemy ile poświęcenia i wysiłku kosztuje przygotowanie takiej imprezy (w końcu to już czternasty raz), wiadomo – Ksiądz Jegomość czuwał, ale bez dobrej woli i otwartych serc, gotowych do niesienia bezinteresownej pomocy ludzi i organizacji, nigdy nie doszłoby to wszystko do skutku. Oczywiście do każdego z osobna, wystosowaliśmy podziękowania, ale dziękujemy także  tutaj szczególnie Stowarzyszeniu Drogami Tischnera, które jest wraz z Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Oświatowych współorganizatorem konkursu oraz sponsorem spotkania w Gdańsku. Dziękujemy panu Kazimierzowi Tischnerowi – prezesowi Stowarzyszenia Drogami Tischnera, pani europoseł Róży Thun, panu europosłowi Jarosławowi Wałęsie, panu dyrektorowi biura poselskiego Róży Thun Piotrowi Stoleckiemu, pani dyrektor biura poselskiego Jarosława Wałęsy Magdalenie Gielo-Politewicz, prezesowi Stowarzyszenia Elektryków Polskich Piotrowi Szymczakowi, członkowi ZG Stowarzyszenia Elektryków Polskich panu Dariuszowi Świstulskiemu, pracownikom Politechniki Gdańskiej i jeszcze raz Mieczysławowi Ronkowskiemu, demiurgowi spotkania.
Zanim skończę, chciałbym wspomnieć również o mrówczej, choć niewidocznej pracy wielu osób, które od września do czerwca i to od czternastu lat przyczyniają się do realizacji konkursu. Finał, rozdanie nagród, gala – oczywiście najbardziej widoczne, są ukoronowaniem imprezy, która realizowana jest praktycznie przez cały rok szkolny. Obsługa strony internetowej, przygotowanie nagród, dyplomów, logistyka, przygotowywanie setek pytań, odpowiadanie na dziesiątki e-maili docierających na skrzynkę co tydzień, zabezpieczenie serwera, obsługa multimediów, poszukiwanie sponsorów, obliczenia wyników, ocena prac drugiego etapu, listy mailingowe zawierające już nie setki ale tysiące adresów osób, do których wysyłamy zaproszenie za każdym razem, kiedy konkurs się zaczyna (żeby nikogo nie przeoczyć), opracowywanie co roku nowych regulaminów, nowych treści, nowych zadań dla zazwyczaj 600 czasem 1200 uczestników, to wszystko się dzieje w tle, niewidoczne i jakby trochę pomijane.
bm

Boguś Morek, Jacek Herbut, Beata Maciewicz, z tyłu Kaziu Foltyn i nieco zasłonięta Marysia Kramarczyk

Dlatego korzystając z okazji, która już pewnie się nie powtórzy, chciałbym podziękować wszystkim niewidocznym współpracowników, bez których nawet nie do pomyślenia byłoby zrobienie tego wszystkiego (jak trudno jest oceniać prace, przekonują się rokrocznie zaproszeni do współpracy goście) w szczególności: pani Marii Kramarczyk – wspaniałemu organizatorowi uroczystości kończących kolejne edycje Mikroprofesora, Jackowi Herbutowi – mojej prawej ręce, Jarkowi Wróblowi – doskonałemu informatykowi, dzięki któremu możemy zasypiać spokojnie z przeświadczeniem, że cała infrastruktura informatyczna nie legnie w gruzach, Renacie Puchała – zawsze zaangażowanemu dyrektorowi, nauczycielowi z Częstochowy – autorowi pytań, wspaniałemu Zbyszkowi Kazimierowiczowi – autorowi pytań i członkowi jury z Podlasia, panu Krzyśkowi Klisiowi z Dębicy, Joli Materkowskiej-Bonar, Beacie Maciewicz, która zawsze potrafi wyczarować jakieś pieniądze na realizację imprezy, Bogusiowi Morkowi, który bez słowa spakował się i pojechał do Gdańska aby reprezentować nasze malutkie stowarzyszenie, Pawłowi Kakowi – za świetne pytania i ciekawe felietony, w końcu a może przede wszystkim, chciałbym podziękować mojej niezawodnej żonie Jadwidze, za to, że jest i wspiera mnie zawsze, a szczególnie wtedy, kiedy wciśnięty pomiędzy tuzów tego świata, zaczynam wątpić w sens tego typu przedsięwzięć. Chciałbym również podziękować wszystkim tym, którzy z nami byli ale już z różnych przyczyn nie są, bardzo Was brakuje.
 
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA TE WSZYSTKIE LATA I… DO ZOBACZENIA KIEDYŚ TAM W PRZYSZŁOŚCI.
Piotr Zbój Kak

Program uroczystości wręczenia nagród laureatom XIV Mikroprofesora


Piątek 26.05.2017

Po południu – Przyjazd do Ośrodka Lipce, czas wolny.

Sobota 27.05.2017
6.30 – śniadanie.
8.30 – spotkanie z Panem Markiem Kamińskim na molo/marinie w Sopocie.
9.00 – 11.00 zwiedzanie Sopotu.
12.00 – 14.00

  • UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD
  • zwiedzanie Laboratorium LINTE^2
  • zwiedzanie Politechniki Gdańskiej

15.00 – 18.00 – zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.

Niedziela 28.05.2017
7.30 – śniadanie.
9.00 – zwiedzanie  Muzeum II Wojny Światowej.
12.00  – msza św w Kościele św Jana w Gdańsku.
13.00 – zakończenie pobytu.

Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – patronem konkursu

Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – dr inż. Piotr Szymczak

Niezmiernie miło Nam poinformować, że Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich pan dr inż. Piotr Szymczak zgodził się objąć patronatem XIV Ogólnopolski Konkurs Interdyscyplinarny MIKROPROFESOR. Drugą osobą, dzięki której nasza impreza nabiera szczególnego blasku jest dr hab. inż. Mieczysław Ronkowski – profesor nadzwyczajny Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, nasz gospodarz podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczania nagród w Gdańsku. W imieniu uczniów i nauczycieli dziękujemy bardzo za serdeczność z jaką Państwo przyjęli naszą inicjatywę.

 

Spotkamy się w Gdańsku

 

Gospodarzem rozdania nagród w tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego „MIKROPROFESOR” będzie Politechnika Gdańska. Prawdopodobnie jeszcze w maju spotkamy się tam z finalistami OKI, aby ogłosić wyniki i rozdać nagrody. Szczegóły wkrótce. Jak widzicie, ten nasz konkurs jest rzeczywiście ogólnopolski, od Tatr aż do Bałtyku. Serdecznie zapraszamy na rozdanie nagród 10 najlepszych uczestników konkursu. Szczegóły zostaną przedstawione wkrótce.

Zakończył się test Nr1

Właśnie przed chwilą i względnie szczęśliwie zakończyliśmy spotkanie z testem nr1.
Odpowiedziało 209 uczestników, uzyskując średnią ocenę 6,46 pkt. Wśród ocen trafiły się „dziesiątki”, było ich osiem.
Wszystkim, którzy mimo problemów wzięli udział w teście, serdecznie gratulujemy. Wszystkich bez wyjątku, zapraszamy do wzięcia udziału w pozostałych testach, a potem w II etapie konkursu. Dołożymy wszelkich starań, żeby sytuacja z dnia wczorajszego, choć przez nas niezawiniona, nie powtórzyła się w przyszłości. Myślę, że wyniki uda się przedstawić wcześniej niż planowano, czyli jeszcze dzisiaj po południu.

Jutro zaczynamy!

start-iconJutro w godzinach 7.00-20.00 będziecie mogli zmierzyć się z pierwszym i najkrótszym testem wiedzy o informatyce, fizyce i energetyce. Odpowiecie na 10 pytań, będziecie mieli na to 6 minut czasu. Niektóre z nich będą w języku angielskim.

Uczestnikom z województw śląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i łódzkiego życzymy miłych i bezpiecznych ferii, mając nadzieję że znajdą czas i „odrobinę Internetu” aby odpowiedzieć na pytania testu.