Category Archives: Felietony

Wszystko o Niepodległości

Walking on Sunshine – cz. 2

Hej!

Przede wszystkim przepraszam – mamy poślizg jednego dnia, ale przy okazji pragnę przekazać wszystkim przyszłym studentom, że pisanie raportów/sprawozdań to złe zło, sami zobaczycie… Tak, że nie zwlekając dłużej – robimy drugie podejście do energii słońca. Tym razem – kolektory słoneczne i wszystko co powiązane z konwersją energii pierwotnej słońca w ciepło.

Walking on Sunshine! – cz. 1.

Cześć!

Nadeszła sobota – więc i pora na przybliżenie kolejnego tematu powiązanego z energetyką. Dzisiaj jak mówi tytuł – zajmujemy się energią słońca. Temat jest naprawdę rozległy, dlatego podzielimy go sobie na dwa felietony. Dzisiejszy będzie krótkim wprowadzeniem, a przy okazji omówimy sobie konwersję energii słońca do energii elektrycznej, czyli powiemy o popularnych ogniwach fotowoltaicznych, o tym jak to działa, jakie są najbardziej popularne typy ogniw, jakie są wady i zalety. Zaczynamy!

O co tyle szumu? Energia wiatru w pigułce

Cześć!

Nadeszła sobota, więc czas na nasz cotygodniowy felieton poświęcony energii. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią zajmujemy się energią wiatru. Cofniemy się dobrych kilka lat wstecz i powiemy sobie skąd, jak i dlaczego. A na końcu – no właśnie… o co tyle szumu? Czyli – dlaczego energia wiatru bywa czasem tak kontrowersyjna. Mam nadzieję że uda mi się nieco rozjaśnić Wam w głowach i rozwiejemy kilka mylnych stereotypów. Zaczynamy!

Wszystko jest Energią!

Cześć!

Witajcie w pierwszym sobotnim artykule poświęconym energetyce, rodzajom energii i tak naprawdę wszystkiemu co nas otacza. Ja, Wy, każdy w każdej sekundzie świata jednocześnie jesteśmy emiterami i odbiorcami różnego typu energii. Dzisiaj omówimy sobie podstawowe rodzaje energii które nas otaczają i zrobimy króciutki przegląd przez energetykę na świecie. Zaczynamy!