Category Archives: Autorytety

Od nienawiści, obsesji, gniewu i zawiści – Ciebie prosimy – Wybaw Nas Panie.

Wszystko o Niepodległości

Krótka historia jak czas….

„…Stałem się prawdopodobnie najbardziej znanym naukowcem na świecie. Częściowo dlatego, że naukowcy, oprócz Einsteina, nie są znani jak gwiazdy rocka, a częściowo dlatego, że pasowałem do stereotypu niepełnosprawnego geniusza…” (Stephen Hawking)
 
Genialny astrofizyk, kosmolog, wizjoner i trochę filozof Steven Hawking nie żyje. Zmarł w wieku 76 lat.

Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Wnikliwie badał czarne dziury i teorię Wszechświata. Potęga jego umysłu kontrastowała jednak ze słabością ciała. Hawking poważnie chorował od 21. roku życia. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Przez większość życia poruszał się na wózku. Kiedy jego stan znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy i poruszając brwiami.

Na Uniwersytecie w Cambrigde pracował do 2009 roku, napisał niezliczone ilości rozpraw naukowych, otrzymał 12 honorowych tytułów naukowych. W 1989 roku został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Towarzyszów Honoru. Z okazji 60. urodzin wyruszył w podróż specjalnie skonstruowanym balonem. W 2012 w wieku 70. lat był gościem honorowym otwierającym Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. „Miałem pełne i satysfakcjonujące życie” – napisał w pamiętnikach. „Wierzę, że niepełnosprawni powinni koncentrować się na rzeczach, których nie ogranicza ich upośledzenie”. I dodawał: „Jestem szczęśliwy, jeśli udało mi się dodać coś do naszego zrozumienia Wszechświata”.

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

YouTube Preview Image

Zmarł ks. Mieczysław Maliński

malin

„I trzeba umieć cieszyć się słońcem deszczem, wiatrem, jesienią, zimą, latem, wiosną. Trzeba umieć się cieszyć pięknem stwarzanym przez człowieka. A nade wszystko trzeba cieszyć się Jezusem Chrystusem. Bo to jest radość z obecności Boga. On mówi do nas wciąż. W każdym kawałeczku dnia. W każdym kawałeczku rzeczywistości, w której uczestniczymy, w którą jesteśmy zanurzeni”.

Zmarł ks. Mieczysław Maliński. Duchowny i pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II. Autor „Zanim powiesz kocham” i wielu innych dobrych słów, które uczą myśleć.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (9)

michal dudkaMichał Dudka – lat 16. Uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych w Warszawie. W konkursie

180px-POL_województwo_mazowieckie_COA.svg

uczestniczy po raz pierwszy. Szkoła Michała miała jednak spore osiągnięcia w ubiegłych latach, gdyż właśnie stamtąd mieliśmy kilku finalistów. Opiekunem Michała jest pani Danuta Jankowska.

broszura

Praca Michała

Reprezentuje województwo mazowieckie, po drugim etapie jest dziesiąty, wszystko jednak przed Michałem, zwłaszcza że jego konikiem są nowe technologie, a o nich właśnie najwięcej będzie w finale.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (8)

Mateusz SchabMateusz Schab – lat 18. Mieszkaniec Róży. Uczęszcza do Zespołu Szkół nr4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy. Jego opiekunem jest p. Krzysztof Kliś oraz pani Marzena Kowalczyk.

2000px-POL_województwo_podkarpackie_COA.svg


Będąc mieszkańcem tak aromatycznej miejscowości, chyba trudno myśleć o naukach ścisłych, mimo to – nasz kandydat na Mikroprofesora interesuje się astronomią.

Po drugim etapie zajmuje 6 miejsce, przekroczywszy granicę 300 punktów. Wśród zainteresowań wymienia również łucznictwo, sport chwalebny choć wcale niełatwy.

Mateusz Schab

Praca konkursowa Mateusza

To już ostatni finalista z województwa podkarpackiego. Statystycznie właśnie to województwo ma największe szanse na wywiezienie tytułu Mikroprofesora.
Zobaczymy już za kilka dni…

Przedstawiamy sylwetki finalistów (7)

milosz stockiMiłosz Stocki – lat 18. Uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie.
Jego opiekunem jest pan Piotr Kraska.

2000px-POL_województwo_podkarpackie_COA.svg

Jak łatwo można się domyślić reprezentuje również województwo podkarpackie.

Na swoich przeciwników w finale spogląda z piątego miejsca, należąc jednocześnie do elitarnego klubu 300, czyli tych, którzy przekroczyli próg trzystu punktów w konkursie.

Umysł wyjątkowo ścisły, ponieważ nasz miły, finalista interesuje się fizyką, informatyką i astronomią, czyli że tak powiem od gwiazd do klawiatury. W konkursie bierze udział po raz drugi i niewykluczone, że na finał przyjedzie w towarzystwie Portugalczyka. Jak widzicie niesamowicie tajemnicza postać, która może spłatać figla faworytom a potem zaszyć się w Lizbonie.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (5)

jakub spodniewskiJakub Spodniewski – lat 18. Weteran zmagań konkursowych, to już jego czwarty raz… W 2014 roku Kuba zajął 2 miejsce.

Jest uczniem XIV LO w Szczecinie. Żeby powalczyć o tytuł Mikroprofesora będzie musiał przemierzyć całą Polskę, czyli lekko licząc ponad 600 km.

2000px-POL_województwo_zachodniopomorskie_COA.svg

W swojej grupie pokonał wielu trudnych przeciwników z województw wielkopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zwycięzca grupy ogólnopolskiej, reprezentuje województwo zachodniopomorskie. Trzeci po drugim etapie konkursu, wg. organizatora – „czarny koń” tegorocznego finału.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (4)

pataluchJakub Patałuch – lat 17. Uczeń Zespołu Szkół nr 2 im E. Kwiatkowskiego w Dębicy. Opiekunem ucznia jest pan Krzysztof Kliś.

Jeden z  reprezentantów województwa podkarpackiego.

2000px-POL_województwo_podkarpackie_COA.svg

Poniższy opis przysłał sam finalista bo jak stwierdził – nie chciał nas trudzić, więc zrelaksowani zamieszczamy bez zmian 😉 .

W konkursie uczestniczy po raz pierwszy. Pochodzi z Gumnisk. Uzyskane punkty w liczbie 300,3 plasują go na 7 pozycji.
Interesuje się głównie programowaniem, doklejaniem okularów na zdjęciach oraz szczątkowo wszystkim innym. 
Jego mottem życiowym jest: „Zwróć na siebie uwagę, potem myśl co dalej„.

Oj będzie się działo! (przyp. red.)