Category Archives: Bez kategorii

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia.
 
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.
 

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI

 

W tych wyjątkowych dniach

Świąt Bożego Narodzenia,

chcemy Wam życzyć wiele zadowolenia

i sukcesów z podjętych wyzwań.

Niech w nadchodzącym Nowym 2018 Roku

szczęście i pomyślność nigdy Was nie opuszczą,

a wiara, codziennie dodaje sił i energii

do realizacji nowych pomysłów.

Redakcja Mikroprofesora

Rozpoczęła się rejestracja.

Wystarczy kliknąć na napisie REJESTRACJA i wypełnić prosty formularz.

rej

E-mail zwrotny z informacją o zarejestrowaniu, powinien przyjść na Wasze konto pocztowe, podane podczas rejestracji. Po zatwierdzeniu, Wasze imię i nazwisko (pisane mam nadzieję z dużej litery), pojawi się na liście pt. WYNIKI.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (6)

dominik totonDominik Toton – lat 19.

Uczeń Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach. Po dwóch etapach zajmuje zaszczytne drugie miejsce.

2000px-POL_województwo_podkarpackie_COA.svg

Pochodzi z Ropczyc. Jego opiekun pan Maciej Matusik oświadczył, że do Oświęcimia przyjeżdżają po zwycięstwo. Zresztą to trzeci Mikroprofesor Dominika, a przysłowie przecież mówi „do trzech razy sztuka”.

Dominik interesuje się informatyką ze szczególnym uwzględnieniem programowania, sieci komputerowych i systemów operacyjnych. Nie gardzi też tematyką science-fiction.

Reprezentuje województwo podkarpackie.

Przedstawiamy sylwetki finalistów (2)

krzysztof boryczkaKrzysztof Boryczka – lat 16, uczeń gimnazjum.

Uczęszcza do Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Miedźnej przy Zespole Szkół w Miedźnej (woj. śląskie).

Jego opiekunem jest pani Agata Gibas. Dotąd zdobył 283,1 pkt. i zajmuje 14 pozycję, choć oczywiście wśród gimnazjalistów jest pierwszy.

Miłośnik matematyki i historii, w informatyce najbardziej lubi programowanie. W konkursie po raz pierwszy.

Reprezentuje gimnazjalistów.

UWAGA! WE WTOREK PIERWSZY TEST.

test

We wtorek 12 stycznia, po raz pierwszy zmierzycie z nowymi pytaniami, związanymi z informatyką, Unią Europejską i poligrafią. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu. Przypominam, że walczymy o pierwsze miejsce w obrębie grupy wojewódzkiej, lub ogólnopolskiej jeśli dotąd nie uzbierało się 10 uczestników z tego samego województwa. Jak do tej pory samodzielne grupy stworzyli uczestnicy z województw:

  • podkarpackiego
  • małopolskiego
  • śląskiego
  • mazowieckiego
  • podlaskiego

reszta o wejście do finału w czasie I i II etapy walczy w grupie ogólnopolskiej. Tradycyjnie pierwszy test będzie składał się z 10 pytań na które będzie należało odpowiedzieć w ciągu 7 minut. „Okienko testowe” otwarte będzie w godzinach od 7.00 do 20.00 i w tych godzinach po zalogowaniu, będziecie mogli odpowiadać. Wyniki ukażą się po północy. Życzymy P O W O DZ E N I A.

Mikroprofesor w mediach

Tygodnik PodhalańskiZapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem na temat naszego konkursu, który zamieszczony został na stronie internetowej Tygodnika Podhalańskiego: Łopuszna: Mistrzowie informatyki

Full Steam Ahead

Mamy „łikend”, więc dzisiaj coś zupełnie z innej beczki – temat miły, lekki i przyjemny 🙂

Fenomen pracy. Praca. Rewolucja przemysłowa. Wiek pary i elektryczności. Stąd już tylko krok do SteamPunku.

Jak podaje Wikipedia, steampunk to nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku. W przeciwieństwie do cyberpunku, technologia otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice lecz na mechanice (np. odpowiednikiem komputera jest maszyna różnicowa). Charakterystyczne dla steampunku zainteresowanie rozwojem techniki często prowadzi do kreowania wynalazków nieznanych w naszej historii, dlatego nurt ten bywa zaliczany do tzw. historii alternatywnych. Akcja utworów steampunkowych przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – erze rewolucji technicznej, wieku pary (stąd nazwa gatunku: steam, ang. – para). Steampunk nawiązuje do twórczości ojców fantastyki: Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Marka Twaina.

Jak zauważyliście nasza strona jest w tym roku utrzymana w takiej właśnie steampunkowej konwencji, a wynika to m.in. stąd, że zarówno Piotr jak i ja jesteśmy tego nurtu fanami.

Idąc dalej – chciałbym Wam polecić płytę jednego z moich ulubionych zespołów reggae – Natural Mystic Akustycznie z Sosnowca. Debiutancka płyta „Full Steam Ahead”, wydana pod koniec 2011 r. zarejestrowana została w studiu Radioaktywni w Częstochowie, a teledysk do promującego płytę utworu „Siebie masz mniej” nagrany został w Wieży Wodnej w Pszczynie – kultowej steampunkowej restauracji i w steampunkowym stylu jest utrzymany.

Zachęcam do jego obejrzenia. Wsłuchajcie się w tekst, a zauważycie jak wiele ma wspólnego z tematem przewodnim tegoroczej edycji Mikroprofesora.

YouTube Preview Image

Wywiad z Jackiem Herbutem

Jacek Herbut – nauczyciel przedmiotów informatycznych w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Wiceprezes Stowarzyszenia KSI. Odpowiada przede wszystkim za sprawny przebieg finału MIKROPROFESORA. Znany z dowcipu i ciętego języka…

Jacek HerbutJacek Herbut

W jaki sposób dowiedziałeś się o konkursie Mikroprofesor?
W 2004 roku podszedł do mnie pewien człowiek w okularach i z wąsami i zapytał, czy mam ochotę trochę popracować przy organizacji Konkursu. Nadmienił, że będzie to praca ciężka, bez żadnego wynagrodzenia, do której nierzadko trzeba będzie dokładać, martwić się o coś, załatwiać, kombinować i starać się najlepiej jak tylko można. Oferta była na tyle intrygująca i ciekawa, że się zgodziłem. Z tego co zapowiedział – wszystko się sprawdziło, dołożono nam przy okazji w 2010 roku w czerwcu pismo z „podziękowaniami”.

Dlaczego postanowiłeś zaangażować się w organizację konkursu i działalność Stowarzyszenia KSI?
Postanowiłem wesprzeć konkurs z uwagi na moje niezaprzeczalne zalety, tzn. świetną umiejętność organizacji, niezwykłe zdolności interpersonalne a także chęć wspomożenia kolegów moim ogromnym doświadczeniem w organizowaniu imprez pozaszkolnych tzw. after party (spotkania towarzyskie, wycieczki krajoznawcze, krótkie i dłuższe wypady w niższe lub wyższe góry).

Jakie widzisz korzyści wynikające z organizacji konkursów takich jak Mikroprofesor?
Tego typu imprezy są kapitalnym sposobem na promocję idei w jakże bardzo pozbawionym idei współczesnym Świecie, szczególnie wśród młodzieży, która żyje internetem, telewizją i smartfonami.

Czy wg Ciebie konkursy powinny organizować organizacje NGO takie jak Stowarzyszenie KSI czy też przez kuratoria/samorządy/szkoły?
Myślę, że takie konkursy powinni organizować zapaleńcy typu Prezesa KSI, raczej nie jednostki budżetowe ze względu na ich pewną „zależność” od polityki.

Czy na łamach naszej strony chciałabyś powiedzieć parę słów młodzieży – uczestnikom konkursu?
Młodzieży – warto myśleć – myślenie ma przyszłość.

Chciałbyś coś dodać?
Tak od siebie – przez te 10 lat współorganizowania Mikroprofesora doszedłem do wniosku, że w tym wszystkim najważniejszy jest ten młody człowiek, uczestnik konkursu, ktoś na progu swojego życia, nieukształtowany, a przez to bardzo podatny na różne wpływy. Jeśli choćby tylko jednego młodego człowieka udało się uczynić Dobrym Człowiekiem, warto było pracować te 10 lat.

Dzięki za rozmowę.

Wywiad z Beatą Maciewicz

Po serii wywiadów z Mikroprofesorami czas zadać kilka pytań organizatorom. Jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej, ale na pewno nie słabej 🙂 Beata Maciewicz – nauczycielka przedmiotów informatycznych w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, czyli w popularnym „Chemiku”. W naszym Stowarzyszeniu odpowiada za sprawy finansowe i formalne – bezwzględnie i skutecznie ściga kolegów ociągających się z opłaceniem składek członkowskich 🙂

Beata Maciewicz

W jaki sposób dowiedziałaś się o konkursie Mikroprofesor?
Od 2007 r. pracuję w PZ2SOMSiT, z ludźmi, którzy tworzą Stowarzyszenie i Mikroprofesora.

Dlaczego postanowiłaś wesprzeć konkurs? W jaki sposób angażujesz się w organizację konkursu i działalność Stowarzyszenia KSI?
Podoba mi się idea konkursu, atmosfera jaka tworzy się przy organizacji i to, że robimy tu coś zupełnie bezinteresownie dla innych.
Jak już wspomniałeś, jestem obecnie Skarbnikiem Stowarzyszenia KSI, więc trzymam rękę na kasie 🙂

Jakie widzisz korzyści wynikające z organizacji konkursów takich jak Mikroprofesor?
Dla mnie osobiście ważna jest możliwość poznawania nowych ludzi, wymiany doświadczeń zarówno zawodowych jak i prywatnych. Ale najważniejsze to widzieć uśmiech na twarzach finalistów oraz zadowolenie ich opiekunów, którzy są z nich dumni 🙂

A czy takie inicjatywy powinny być szerzej promowane? Czy wg Ciebie konkursy powinny organizować organizacje NGO takie jak Stowarzyszenie KSI czy też przez kuratoria/samorządy/szkoły?
Promowane – na pewno. I wspierane przez władze, zarówno przez Kuratorium jak i Starostwo.

Czy na łamach naszej strony chciałabyś powiedzieć parę słów młodzieży – uczestnikom konkursu?
Podobnie jak Ks. Józef Tischner zachęcam Was abyście mieli radość w myśleniu ale i myślenie w radości. Pozdrawiam.