Końcowe odliczanie…

Pozostało tylko 5 dni do ostatecznego terminu nadsyłania prac drugiego etapu.

zegar

Nie zostawiajcie tego na ostatni dzień, bo może zabraknąć prądu, albo router padnie albo… lepiej nie zapeszać. Wszystkim, którzy już nadesłali swoje prace – dziękujemy.

Góralska debata w mundurach górniczych.

fotoW Nowym Targu było z wielką pompą. Osobistości życia publicznego, uznane autorytety naukowe, telewizja i prasa, wszystko to w starych, stuletnich murach zacnej szkoły, okraszone dodatkowo kapelą góralską, która graniem i śpiewem przypominała, że jesteśmy na Podhalu.

Drużyny z Dębicy i Oświęcimia spotkały się po to aby przedstawić zgromadzonym jak trudnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska i jedno z jego źródeł, którym jest spalanie węgla kamiennego. Przecież węgiel przynosi smog, ale również tysiące miejsc pracy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

» Czytaj dalej…

966 – Chrzest Polski

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski przypominamy doskonały film Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”, który powstał w 2010 roku i był wyświetlany na Targach EXPO w Szanghaju.

YouTube Preview Image

Jak się spierali w rzeczowej dyskusji młodzi w Dębicy

1 kwietnia w prima aprilis do Dębicy przyjechały drużyny z Oświęcimia i Nowego Targu. Wolność, czy bezpieczeństwo to podstawowy dylemat z jakim spotkali się dyskutanci. Kto był bardziej przekonywujący – oceńcie sami.

Jutro ostatnia dyskusja w Nowym Targu - na relację zapraszamy w poniedziałek, na film trzeba będzie nieco poczekać.

Pozostały tylko 3 tygodnie!

Przypominamy o zbliżającym się terminie oddawania prac II etapu konkursu, który mija za 3 tygodnie.

doit

Za 21 dni zamykamy możliwość nadsyłania prac na konkurs. Myślę, że to ostatni dzwonek żeby zabrać się za projekt broszury.

Wolność czy bezpieczeństwo – czyli o debacie w Dębicy słów kilka…

1 kwietnia o godzinie 12.00 odbyła się w Zespole szkół nr2 w Dębicy, czyli popularnym tam „Kwiatku”, debata uczestników programu „Ogarnąć Europę” – drużyn z Oświęcimia i Nowego Targu pt. Demokracja i ochrona prywatności. Czy władze mają prawo ograniczać wolność jednostki w imię walki z terroryzmem. Lepszymi okazali się uczniowie z Podhala.

SONY DSC

Chciałbym tutaj, po tym oficjalnym wstępie przekazać Wam kilka myśli, które przyszły mi do głowy kiedy przekroczyłem progi niesamowitej, dębickiej szkoły.

Zostaliśmy przywitani bardzo gościnnie i uwierzcie, nie była to gościnność wynikająca z nakazu, niewymuszony uśmiech, dobre słowo, ciepłe przyjęcie, sprawiły, że już po chwili czuliśmy się jak w gronie przyjaciół.

Dobrą ilustracją mogą tu być słowa piosenki L. Makowieckiego „…wiem że nigdy wcześniej tu nie byłem, lecz znajomy jest mi każdy kąt…”.

Widać było, że gospodarzom sprawia radość przyjmowanie gości, w końcu ksiądz prof. Tischner uczył, że dom powinien być zawsze otwarty.

Potem debata, powadzona przez świetnego polonistę pana Jarosława Markiewicza, którego wspominam, bo warto o tym niepospolitym nauczycielu wspomnieć. Dużo humoru, ciekawy wystrój sali, oprawa muzyczna i wreszcie pisany specjalnie pod debatę program komputerowy zliczający glosy. Emocje sięgały zenitu i zdecydowanie udzielały się członków rywalizujących zespołów. W quizie wiedzy o Unii Europejskiej obie drużyny zdobyły jednakową ilość punktów, cóż Oświęcim miał świetną prezentację, ale Nowy Targ świetniejszą prezencję. Czy zgadniecie kto zyskał największe uznanie publiczności? Oczywiście Julia Szymusiak z Nowego Targu.

Myślę, że najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że ludzie wyszli zza ekranów monitorów żeby się ze sobą spotkać, pochwalić się sobą, pokazać kim są i co ich tak naprawdę „kręci”, pogadać z drugim, czasem widzianym pierwszy raz w życiu człowiekiem. To są wartości bezcenne.

Dziękujemy za miłe spotkanie pani dyrektor Joannie Dymitrowskiej, pani wicedyrektor Ewie Prasoł, pani Annie Kościelniak i oczywiście panu Krzyśkowi Klisiowi naszemu Makroprofesorowi, bez którego determinacji, ta wizyta pewnie nie doszłaby do skutku.

Spotkamy się jeszcze raz w Nowym Targu za dwa tygodnie, a potem już w Krakowie na rozdaniu nagród.

Piotr Zbój Kak

Dębicka Dyskusja Młodych

klauzula-o-ochronie-danych-osobowych

Dębica

W piątek o godzinie 12.00 w Zespole Szkół nr2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy odbędzie się druga debata poświęcona aktualnym problemom Europy pt. „Demokracja i ochrona prywatności. Czy władze mają prawo ograniczać wolność jednostki w imię walki z terroryzmem.„, w ramach „Tischnerowskich Dyskusji Młodych”.

Temat aktualny i bardzo ciekawy, w szranki staną drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego z Nowego Targu – zwycięzcy ostatniej dyskusji oraz ekipa z Powiatowego Zespołu Szkół nr2 z Oświęcimia, która do tej pory jeszcze nie startowała. Emocji będzie co niemiara. Oczywiście będziemy tam i nagramy film, który potem będziecie mogli zobaczyć.

Tak było podczas debaty w Oświęcimiu

Prezentujemy film, będący reportażem z pierwszej debaty młodzieży, która odbyła się Powiatowym Zespole szkół Nr2 w Oświęcimiu – 4 marca 2016.

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

wielkanoc

Pierwsza debata tischnerowska za nami

Zapraszamy do galerii.

W piątek o godz. 12.00 w Powiatowym Zespole Szkół nr2 w Oświęcimiu odbyła się debata nt. uchodźców z udziałem młodzieżowych drużyn ze szkół w Dębicy (Artur Czernia, Przemysław Mądro oraz Patryk Dobrowolski), a także Nowego Targu w osobach Julii Szymusiak, Urszuli Tokarczyk i Przemysława Fryźlewicza. Debatę nieznacznie wygrała drużyna 1 LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu.

Zwycięzcy debaty - drużyna ZYNGRA z Nowego Targu

Zwycięzcy debaty – drużyna ZYNGRA z Nowego Targu

Na szczególne wyróżnienie zasługuje poziom merytorycznego przygotowania obu zespołów oraz prezentowanych pokazów multimedialnych.

» Czytaj dalej…