eur3

Specjalna Nagroda

kzNo i pan Kazimierz Tischner dotrzymał słowa. Otóż zaprosił m.in. tegorocznych laureatów Mikroprofesora na warsztaty do Łopusznej. Odbędą się w dniach 8-9 czerwca 2015. Paweł Jacewicz, Darek Pisula i Maurycy Gast wraz z opiekunami, znowu przyjadą na południe tym razem jako uczestnicy spotkania z filozofią naszego patrona.
Zakwaterowanie w dobrze znanym Natanaelu, w programie m.in. wizyta w bacówce ks. Tischnera, sporo gór, góralszczyzny, oscypki, mądre słowa ks. Tischnera – po prostu relaks.
Liczymy na relację uczestników, którą chętnie zamieścimy na stronie.
 
Panie Kazimierzu – dziękujemy.

Wyróżnienia

profesorPodczas uroczystości wręczania nagród, kapituła konkursu postanowiła uczcić senatora RP prof. Stanisława Hodorowicza tytułem Honorowego Członka Kapituły Konkursu. Tytuł ten przyznawany jest na okres dwóch lat, z możliwością przedłużenia dla osób, które służą dzieciom, w szczególny sposób rozpowszechniając ideę konkursu. Gratulujemy panie profesorze.

W tym roku po raz pierwszy postanowiono uhonorować nauczycieli-opiekunów naukowych uczestników naszego konkursu, są pośród nich tacy, którzy uczestniczą z młodzieżą od początku Mikroprofesora, są również tacy, którzy przysparzają każdej edycji wielu uczestników, i również tacy, którzy swą niestrudzoną pracą wynoszą osiągnięcia swoich uczniów na najwyższe stopnie podium. Zdając sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wyróżnić wszystkich, będziemy się starać wskazywać chociaż tych najbardziej aktywnych. Mamy więc wśród uczniów Mikroprofesorów, a wśród nauczycieli Makroporofesorów. W tym roku tym tytułem zostali uhonorowani:

mrumanowskiMarek Rumanowski – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie). Jego uczniowie od wielu lat uczestniczą w konkursie, sięgając finału.

 


—–ooOOOoo—–

rpuchałaRenata Puchała – nauczyciel Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie (woj. śląskie), opiekun trzykrotnego laureata (absolutny rekord) Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Mikroprofesor – Dariusza Pisuli.

 

—–ooOOOoo—–

jkakJadwiga Kak – nauczyciel Gimnazjum nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli (woj. śląskie) im. ks. prof. Józefa Tischnera. Z Mikroprofesorem związana od początku istnienia imprezy, jest pomysłodawcą i organizatorem konkursu, ponadto od lat Jej uczniowie zawsze uczestniczą w konkursie, w 2009 roku uczeń pani Jadzi – Wojtek Matyszkiewicz zdobył tytuł Mikroprofesora.

—–ooOOOoo—–

zkazimierowiczZbigniew Kazimierowicz – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce (woj. podlaskie). Wieloletni współpracownik Mikroprofesora, jego uczniowie rok rocznie docierają do finału, a w tym roku uczeń pana Zbyszka – Paweł Jacewicz zdobył tytuł Mikroprofesora.

 

—–ooOOOoo—–

arokickiArtur Rokicki – nauczyciel Technikum Informatycznego w Lubsku (woj. lubuskie), jest z nami nieomal od zawsze, jego uczniowie zajmują czołowe miejsca docierając do finału, „niestrudzony ambasador” naszego konkursu.

 

—–ooOOOoo—–

kklisKrzysztof Kliś – nauczyciel w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy (woj. podkarpackie). Dzięki jego dużemu zaangażowaniu uczniowie z „Kwiatka” dominują w naszym konkursie, raz po raz dostając się do finału.

Podziękowania

Jak co roku, po kilku dniach, kiedy emocje związane z organizacją finału odchodzą do historii, chciałbym złożyć podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tegorocznej edycji konkursu. Otoczony wieloma życzliwymi osobami, chciałbym jednak wśród nich wyróżnić dwóch nauczycieli, bez których nie byłoby Mikroprofesora. Myślę tutaj o Jacku Herbucie i Maćku Bulińskim.

Jacek Herbut

Jacek Herbut

Każdemu należą się ukłony wdzięczności, a to za podwiezienie gości, a to za zrobienie herbaty, ale o ile inni okazali pomoc życzliwą, to w przypadku tych dwóch osób podziękowania należą się szczególne, za ogromny wkład bezinteresownej pracy.

Maciek Buliński

Maciek Buliński

Maciek – doskonały organizator, świetny rzecznik prasowy stowarzyszenia i Jacek – wiceprezes, przewodniczący komisji finałowej, dzięki nim wszystko poszło sprawnie, a przybyli goście byli zadowoleni.

Serdeczne dzięki!

Pozostałym osobom bardzo dziękuję, nie zapominając, mam nadzieję o nikim:

 • Jadzi Kak
 • Alicji Gryska
 • Marii Kramarczyk
 • Beacie Maciewicz
 • Ani Homie
 • Renacie Puchale
 • Esterze Michalskiej
 • Agnieszce Bogdańskiej
 • Jarkowi Wróblowi
 • Robertowi Barteckiemu
 • Andrzejowi Matrasowi
 • Zbyszkowi Kazimierowiczowi
 • Tomkowi Płonce

Serdecznie dziękuję również gospodarzom PZ2SOMSiT w Oświęcimiu, współorganizatorom konkursu za udostępnienie sal, przenocowanie i nakarmienie gości, wójtowi gminy Przeciszów za nagrody i cenne pamiątki, starostwu powiatowemu w Oświęcimiu, firmie Helion, Instytutowi Myśli Józefa Tischnera.

Specjalne podziękowania kieruję do niezawodnego Kazimierza Tischnera – na pana zawsze można liczyć.

Dziękuję również oczywiście wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, za to, że chcieliście być z nami. Zapraszamy za rok.

Oficjalne wyniki finału XII Mikroprofesora, czyli umarł król, niech żyje król…

Kilka chwil przed ogłoszeniem wyników

Kilka chwil przed ogłoszeniem wyników

W piątek jak wiecie odbył się finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Mikroprofesor im. ks. prof. Józefa Tischnera, który rozpoczął się planowo o godz. 10.30. Uczestnicy mimo utrudnień komunikacyjnych dotarli na czas. Finał zakończył się około godz. 12.45, wspólnym obiadem.

O godz. 14.00 występem zespołu folklorystycznego „Zrzeszenie ludzi z gór” rozpoczęło się wręczenie nagród. Z zaproszonych gości, zaszczycili nas:

 • Kazimierz Tischner – prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera i honorowy członek kapituły konkursu
 • Zbigniew Starzec – Starosta Powiatu Oświęcimskiego
 • Bogdan Cuber – Wójt Gminy Przeciszów i honorowy członek kapituły konkursu
 • Edyta Stradomska – starszy Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty
 • Wanda Piątek – honorowy członek kapituły konkursu

Przybyłym serdecznie dziękujemy.

Końcowa klasyfikacja finalistów przedstawia się następująco:

 1. PAWEŁ JACEWICZ – Sokółka, woj. podlaskie, opiekun Zbigniew Kazimierowicz
 2. Dariusz Pisula – Częstochowa, woj. śląskie, opiekun Renata Puchała
 3. Maurycy Gast – Gdańsk, woj. pomorskie, opiekun Jacek Gawroński
 4. Piotr Rajnisz – Ruda Śląska, woj. śląskie, opiekun Małgorzata Rajnisz
 5. Jarosław Gil – Częstochowa, woj. śląskie, opiekun Renata Puchała
 6. Weronika Soboń – Dębica, woj. podkarpackie, opiekun Krzysztof Kliś
 7. Karol Lech – Stobierna, woj. podkarpackie, opiekun Piotr Kraska
 8. Kamil Jasiński – Bobrowa, woj. podkarpackie, opiekun Krzysztof Kliś
 9. Damian Bober – Lubsko, woj. lubuskie, opiekun Artur Rokicki
 10. Fabian Babicki – Lubsko, woj. lubuskie, opiekun Artur Rokicki

Jak widzicie, po trzech latach, mamy nowego Mikroprofesora, którym został uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, Paweł Jacewicz, gratulując zwycięzcy, liczymy na kontakt z Darkiem Pisulą, „królem na emeryturze”. Trzymamy za Was kciuki, bo to i matura i nowe wyzwania na studiach. Na pewno nie zapomnimy o absolwentach i zarazem laureatach Mikroprofesora.

UWAGA! UTRUDNIENIA NA DRODZE!

wykrzykSzanowni finaliści, opiekunowie, pozostali goście finału OKI Mikroprofesor. W poniedziałek rozpoczęły się prace konserwacyjne na moście piastowskim na Sole, które spowodowały jego czasowe zamknięcie i spore utrudnienia w komunikacji w Oświęcimiu. Bardzo prosimy o uwzględnienie tego w swoich planach przyjazdu, ponieważ czas oczekiwania w korku może być dość długi, sięgający nawet 1 godziny. Sugerujemy wybór takiej trasy (szczególnie goście ze Śląska) abyście Państwo przyjechali do Oświęcimia od strony Pszczyny, Brzeszcz a nie Tychów czy Bierunia. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie czasu oczekiwania na przejazd.

Program finału i wręczenia nagród

IMG_2640Witam wszystkich bardzo serdecznie. Poniżej przedstawiam program finału i wręczenia nagród, który jest wynikiem rozmów i kompromisów między organizatorami a uczestnikami, opiekunami, zaproszonymi gośćmi honorowymi, możliwościami gospodarzy itd. Jeszcze nie wszyscy z opiekunów finalistów, odpowiedzieli na pytania wysłane im drogą poczty elektronicznej no ale, spróbujemy skontaktować się z nimi zaraz po świętach i wtedy będziemy mieć już jasność co do ich planów w dniu finału i nazajutrz.

PROGRAM FINAŁU:

Termin:      23-24.04.2015

Miejsce:    Powiatowy Zespół nr2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu

23.04.2015 Czwartek:

 1. Godziny wieczorne:
 • przyjazd i zakwaterowanie uczestników finału i opiekunów
 • kolacja (dla przyjezdnych)

24.04.2015 Piątek:

 1. 9.30—śniadanie (dla przyjezdnych)
 2. 10.30—rozpoczęcie finału
 • finaliści rozwiązują zadania w sali nr53 (J. Herbut)
 • opiekunowie zwiedzają szkołę i okolice Osiedla Chemików
 1. 13.00 – wspólny obiad
 2. 14.00—ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i zakończenie XII edycji konkursu (czytelnia)

25.04.2015 Sobota (dla chętnych): 

 1. 6.35 lub 9.15 —wyjazd do Krakowa (Oświęcim dworzec PKP)
 2. 9.15—wycieczka po Krakowie „Śladami księdza Tischnera” lub „Traktem królewskim” do wyboru
 3. ok. 13.00—zakończenie imprezy

W trakcie rozdania nagród przewidziano m.in. Prezentacje prac uczestników.

 

Poznajcie finalistów

Komisja w składzie:

 • Piotr Kak
 • Jadwiga Kak
 • Jacek Herbut
 • Andrzej Matras
 • Tomasz Płonka
 • Maciej Buliński

dokonała oceny prac II etapu XII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Mikroprofesor. Na tej podstawie oraz po uwzględnieniu punktów zdobytych w I etapie konkursu, wyłoniono 10 finalistów, którzy zmierzą się o tytuł Mikroprofesora – 24 kwietnia 2015 roku w Powiatowym Zespole nr2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa sportowego i Technicznych w Oświęcimiu:

 • Piotr Rajnisz – 359 pkt. – uczeń gimnazjum, woj. śląskie
 • Weronika Soboń – 331,6 pkt. – uczennica szkoły średniej, woj. podkarpackie
 • Dariusz Pisula – 321 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. śląskie
 • Paweł Jacewicz – 316,4 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. podlaskie
 • Jarosław Gil – 306 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. śląskie
 • Maurycy Gast – 278 pkt. – uczeń gimnazjum, woj. pomorskie
 • Damian Bober – 277,8 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. lubuskie
 • Kamil Jasiński – 273,85 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. podkarpackie
 • Fabian Babicki – 253,75 – uczeń szkoły średniej, woj. lubuskie
 • Karol Lech – 247 pkt. – uczeń szkoły średniej, woj. podkarpackie

Serdecznie gratulujemy finalistom i zapraszamy w kwietniu do Oświęcimia.

Chciałbym tutaj koniecznie podziękować również pozostałym uczniom, którzy przygotowali i nadesłali pracę II etapu, dziękuję Wam za Wasz trud, cierpliwość, poświęcony czas i pracę, to było wspaniałe.

No i już…

Testy za nami, ten ostatni niestety najlepiej nie „poszedł” ale może też dlatego, że pytania były najtrudniejsze. Po pierwszym etapie konkursu najlepsze dziesiątka przedstawia się następująco:

 1. Jarosław Gil, szkoła średnia, śląskie – 131,00 pkt.
 2. Dariusz Pisula, szkoła średnia, śląskie – 124,00 pkt.
 3. Piotr Rajnisz, gimnazjum, śląskie – 119,00 pkt.
 4. Paweł Jacewicz, szkoła średnia, podlaskie – 115,40 pkt.
 5. Fabian Babicki, szkoła średnia, lubuskie – 111,75 pkt.
 6. Weronika Soboń, szkoła średnia, podkarpackie – 111,60 pkt.
 7. Dominik Toton, szkoła średnia, podkarpackie – 109,75 pkt.
 8. Damian Bober, szkoła średnia, lubuskie – 108,80 pkt.
 9. Tomasz Wieczorek, szkoła średnia, śląskie – 108,00 pkt.
 10. Kamil Jasiński, szkoła średnia, podkarpackie – 105,85 pkt.

Jak widzicie różnice punktowe są niewielkie, czasem jest to kilka dziesiątych części punktu. Teraz musicie cierpliwie poczekać na wyniki oceny Waszych teledysków. Część przysłała płytki pocztą, a część za pomocą e-mail. Poniżej podajemy listę autorów tych prac, które do nas dotarły. Mając na uwadze „możliwości” naszej poczty, zaczekamy jeszcze kilka dni (do czwartku), a potem przystąpimy do oceny:

 • Kamil Jasiński (e-mail)
 • Fabian Babicki (e-mail)
 • Dariusz Pisula (e-mail)
 • Dominik Zdziarski (e-mail)
 • Damian Bober (e-mail)
 • Paweł Jacewicz (e-mail)
 • Jacek Andrzejewski (e-mail)
 • Daniel Drzazga (e-mail)
 • Maurycy Gast (e-mail)
 • Jarosław Gil (e-mail)
 • Weronika Soboń (e-mail)
 • Weronika Jasek (e-mail)
 • Piotr Rajnisz (e-mail)
 • Karol Lech (poczta)
 • Aleksandra Loryś (poczta)
 • Anna Pińczak (poczta)

Regulamin oferuje za pracę drugiego etapu nawet do 250 punktów, więc jest to na pewno istotny czynnik, który będzie miał wpływ na końcową klasyfikację. Osoby, które wysłały prace pocztą „zwykłą” a nie zostały tutaj wymienione proszę o cierpliwość, w czwartek uzupełnimy i zamkniemy listę.

 

W PONIEDZIAŁEK – OSTATNI TEST!

test

W poniedziałek rozpoczniemy ostatni i największy test Mikroprofesora, składający się aż z 80 pytań, trudnych i wymagających zastanowienia. Wśród nich, oprócz rzecz jasna problemów informatycznych, znajdą się zagadnienia z muzyki i muzykologii. To będzie już ostatnia odsłona pierwszego etapu naszego konkursu. Czekamy również cały czas na Wasze prace etapu drugiego i tutaj odpowiadając na częste pytanie, zadawane w korespondencji, informuję, że klip opublikowany na Youtube może być oczywiście zarejestrowany jako prywatny, pod warunkiem, że udostępnicie nam możliwość jego oglądnięcia i oceny. Przypominam, że właśnie w poniedziałek mija termin nadsyłania na linków z Waszymi pracami na adres mikroprofesor@gmail.com oraz płyt z nagraniem na adres biura TWIO czyli ul. Partyzantów 1 32-600 Oświęcim z dopiskiem Mikroprofesor’2015.

P O W O D Z E N I A.