Ostateczny termin – 18 kwietnia 2017


Jak co roku pod koniec konkursu, otrzymujemy e-maile z prośbą o przedłużenie terminu nadsyłania prac, których szczególnie dzisiaj przyszło sporo i… jak co roku, ulegając prośbom uczestników – przedłużamy termin nadsyłania prac do 18 kwietnia (wtorek po świętach). Nie dajcie się jednak zwieść ułudzie czasu, to szybko zleci, prace przyślijcie jak najszybciej.


 

Do końca coraz mniej czasu

Nadchodzą pierwsze prace, autorów pozostaje podziwiać po pierwsze za stalowe nerwy, pozwalające pozostawiać wysyłkę na ostatnią chwilę, a po drugie za interesujące publikacje i naprawdę wysoki poziom prezentowanych filmów. Przypominam – najlepszy uczeń po pierwszym etapie zgromadził 123 punkty, natomiast w etapie drugim zdobyć można aż 250 punktów, co powoduje, że każda wysłana praca kwalifikuje autora do grupy najlepszych uczestników konkursu. Oj, będzie się działo!

Pozostało 8 dni

Witajcie.

Pozostało 8 dni do ostatecznego terminu nadsyłania prac konkursowych II etapu. Warto taki film zrobić, bo po pierwsze Wasze szanse na wysokie miejsce w pierwszej dziesiątce gwałtownie wzrastają a po drugie… szykujemy małą niespodziankę.

Przypominam – film na wybrany temat, z trzech zaproponowanych w regulaminie konkursu, umieszczamy na portalu YOUTUBE, a następnie przysyłamy link z wypełnioną ankietą na adres:


mikroprofesor@gmail.com


Czekamy na Wasze linki, licząc jak co roku na piękne opracowania.

Po I etapie konkursu

Wczoraj o godzinie 21.00 zakończył się I etap XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego MIKROPROFESOR. Jak widać na tablicy wyników, czołowe miejsca zajmują uczniowie reprezentujący województwa podkarpackie i lubuskie, pomiędzy nimi na szczęście dla ogólnopolskiego charakteru zmagań, znajduje się Patryk Bober z województwa małopolskiego. Bardzo wysoko, niemal na górze klasyfikacji plasują się dwie uczennice Joanna Ossowska i Emilia Butkiewicz, które uczęszczają do gimnazjum w Lubsku, a których opiekunem jest pan Artur Rokicki – gratulujemy. Ciekawie będzie wyglądać rywalizacja w II części konkursu, czekamy z niecierpliwością na Wasze prace, one w tym roku wskażą zwycięzcę. Przypominam, że czekamy na nie do 28 marca 2017, nie przegapcie tego terminu!

Zakończył się trzeci test tegorocznej edycji Mikroprofesora.

Zwycięzcy testu nr3.

Dziesięć minut temu zakończył się trzeci test Mikroprofesora. Na 40 pytań odpowiedzi udzieliło 203 uczestników. Wśród nich byli tacy, jak Michał Micun, którzy uzyskali grubo powyżej 30 punktów oraz tacy, którym tym razem szczęście nie dopisało i mimo szczerych chęci i 20% prawdopodobieństwa trafienia na prawidłową odpowiedź… nie uzyskali punktów wcale. Test był wyjątkowo trudny – średnia waszych punktów to 18,0 pkt. więc mniej niż połowa możliwych do uzyskania. Zaczekajcie do rana i sprawdźcie swoje wyniki – jeżeli będzie ponad 18 – wielkie gratulacje. Przed Wami ostatni, najtrudniejszy test, już za dwa tygodnie. Potem czekamy na Wasze prace…

Walking on Sunshine – cz. 2

Hej!

Przede wszystkim przepraszam – mamy poślizg jednego dnia, ale przy okazji pragnę przekazać wszystkim przyszłym studentom, że pisanie raportów/sprawozdań to złe zło, sami zobaczycie… Tak, że nie zwlekając dłużej – robimy drugie podejście do energii słońca. Tym razem – kolektory słoneczne i wszystko co powiązane z konwersją energii pierwotnej słońca w ciepło.

Czytaj więcej… »

Walking on Sunshine! – cz. 1.

Cześć!

Nadeszła sobota – więc i pora na przybliżenie kolejnego tematu powiązanego z energetyką. Dzisiaj jak mówi tytuł – zajmujemy się energią słońca. Temat jest naprawdę rozległy, dlatego podzielimy go sobie na dwa felietony. Dzisiejszy będzie krótkim wprowadzeniem, a przy okazji omówimy sobie konwersję energii słońca do energii elektrycznej, czyli powiemy o popularnych ogniwach fotowoltaicznych, o tym jak to działa, jakie są najbardziej popularne typy ogniw, jakie są wady i zalety. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Ufff! Zakończyliśmy drugi test.

Przed chwilą, bez żadnych wypadków po drodze, zakończyliśmy drugi test. Był chyba trudny, bo na 181 podejść średnia poprawnych odpowiedzi wyniosła tylko 8,37 (przypomnę, że maksymalnie można było zdobyć 20 punktów). Nie ma „dwudziestek”, nie ma nawet „siedemnastek”, za to są cztery „szesnastki”, które sprawią poważne przetasowania w górze tabeli. Przy okazji, siedząc sobie na feriach w wygodnym fotelu, pozdrawiam uczniów, którzy już z ferii wrócili do szkoły. Co do pytań „energetycznych” – zawsze szukajcie podpowiedzi na naszej stronie w felietonach, lub na facebooku. Czasem się pojawią w ostatniej chwili i naprowadzą na prawidłowe odpowiedzi. Czekamy więc cierpliwie do północy, lub bardziej rozsądnie do rana żeby zobaczyć wyniki.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na pytania zawarte w teście, za dwa tygodnie test nr 3, będzie można zdobyć aż 40 punktów.

O co tyle szumu? Energia wiatru w pigułce

Cześć!

Nadeszła sobota, więc czas na nasz cotygodniowy felieton poświęcony energii. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią zajmujemy się energią wiatru. Cofniemy się dobrych kilka lat wstecz i powiemy sobie skąd, jak i dlaczego. A na końcu – no właśnie… o co tyle szumu? Czyli – dlaczego energia wiatru bywa czasem tak kontrowersyjna. Mam nadzieję że uda mi się nieco rozjaśnić Wam w głowach i rozwiejemy kilka mylnych stereotypów. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Wszystko jest Energią!

Cześć!

Witajcie w pierwszym sobotnim artykule poświęconym energetyce, rodzajom energii i tak naprawdę wszystkiemu co nas otacza. Ja, Wy, każdy w każdej sekundzie świata jednocześnie jesteśmy emiterami i odbiorcami różnego typu energii. Dzisiaj omówimy sobie podstawowe rodzaje energii które nas otaczają i zrobimy króciutki przegląd przez energetykę na świecie. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Ostateczny termin nadsyłania prac II etapu - 18 kwietnia 2017 (wtorek)