Wizyta studyjna w Brukseli

Na zaproszenie europosłanki pani Róży Thun, ekipa Mikroprofesora udała się do Brukseli aby zapoznać się z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego. Wizyta, która miała miejsce w dniach 15-19.10.2017 przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy oprócz spotkania z panią poseł w europarlamencie, mogli zwiedzić tzw. Dom Historii Europy, w którym dowiedzieli się jak Europa dochodziła do zjednoczenia oraz Parlamentarium czyli muzeum Parlamentu Europejskiego. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła brukselska starówka ze słynnym Grand Place i „siusiającym chłopczykiem”. Wręczyliśmy również upominki; pani Róża otrzymała od nas ręcznie wyszywaną poduszkę oczywiście w różyczki, natomiast panie które się nami opiekowały – równie puchate sowy. Serdecznie dziękujemy pani poseł za zaproszenie i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego spotkania. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Prestiżowa Europejska Nagroda Obywatelska 2017 dla Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”

Niezmiernie miło Nam poinformować, że Stowarzyszenie Drogami Tischnera, nasz partner w wielu działaniach, otrzymało prestiżową Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Kapitułę European Citizen’s Prize. Nagroda ta jest wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz lepszego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw Unii Europejskiej, odzwierciedlającej wartości wpisane w Kartę praw podstawowych UE oraz wzmacniającej ducha europejskiego. Jesteśmy przekonani, że Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Oświatowych poprzez swoją działalność, jak choćby realizację konkursu Mikroprofesor, który wiele razy był już tematycznie związany z Europą oraz np. poprzez Debaty Młodych, podczas których startujący uczniowie poruszali zagadnienia, którymi żyje Europa na co dzień, przyczyniło się również do tej nagrody. Jesteśmy dumni i gratulujemy!

Gdańskie reminiscencje

„…czasem rzeczy, które wydają się ważne są nieważne, a te, na które nie zwracamy uwagi, po pewnym czasie zyskują na znaczeniu…”
Marek Kamiński – Gdańsk’2017
 
Minął tydzień z okładem od czasu kiedy mogliśmy  w Gdańsku przeżyć wspaniałą przygodę, z finalistami Mikroprofesora, której głównym scenarzystą i reżyserem a także po części i… producentem był prof. Mieczysław Ronkowski.
Chciałbym jeszcze raz ogromnie podziękować, wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji spotkania w Gdańsku w imieniu uczniów biorących udział w XIV, ostatnim już, Ogólnopolskim Konkursie Interdyscyplinarnym MIKROPROFESOR im. ks. prof. Józefa Tischnera. Wśród uczestników, którzy przyjechali często z małych miejscowości z województw małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu byli nad Bałtykiem.
 
 

Doskonała organizacja imprezy pozwoliła przeżyć nam wszystkim piękne, słoneczne chwile. Osobiście na mnie, największe wrażenie zrobiło spotkanie z historią, dotknięcie tego wszystkiego, dzięki czemu jesteśmy tutaj i teraz; najpierw więc wojna światowa (zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej), która zaczęła się tam w Gdańsku, potem nie do wyobrażenia przemiany (byliśmy w Europejski Centrum Solidarności), które znowu w Gdańsku rozpoczęte spowodowały, że świat w końcówce XX wieku stał się lepszy, a na koniec (choć nie chronologicznie) pokazana przyszłość, która znowu rodzi się w Gdańsku na Politechnice, w postaci supernowoczesnego Laboratorium Źródeł Energii Odnawialnej Linte^2; z zieloną energią, elektrycznymi samochodami i panelami fotowoltaicznymi. Od wielkich idei do poskramiania przyrody w imię lepszej jakości życia – wydaje się to tak naturalne.

Chcemy także podziękować panu Markowi Kamińskiemu, który znalazł dla nas czas i spotkał się z uczniami na sopockim molo, spotkaniu towarzyszyły refleksje pana Marka związane z jego podróżami, pytania zainteresowanych uczniów i nauczycieli oraz rozdanie książek podróżnika z osobistą dedykacją dla uczniów i opiekunów.
IS_DSCF2577_resize
 
Jesteśmy dłużnikami wszystkich tych, którzy bardziej lub mniej przyczynili się do spotkania w Gdańsku. Wiemy ile poświęcenia i wysiłku kosztuje przygotowanie takiej imprezy (w końcu to już czternasty raz), wiadomo – Ksiądz Jegomość czuwał, ale bez dobrej woli i otwartych serc, gotowych do niesienia bezinteresownej pomocy ludzi i organizacji, nigdy nie doszłoby to wszystko do skutku. Oczywiście do każdego z osobna, wystosowaliśmy podziękowania, ale dziękujemy także  tutaj szczególnie Stowarzyszeniu Drogami Tischnera, które jest wraz z Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Oświatowych współorganizatorem konkursu oraz sponsorem spotkania w Gdańsku. Dziękujemy panu Kazimierzowi Tischnerowi – prezesowi Stowarzyszenia Drogami Tischnera, pani europoseł Róży Thun, panu europosłowi Jarosławowi Wałęsie, panu dyrektorowi biura poselskiego Róży Thun Piotrowi Stoleckiemu, pani dyrektor biura poselskiego Jarosława Wałęsy Magdalenie Gielo-Politewicz, prezesowi Stowarzyszenia Elektryków Polskich Piotrowi Szymczakowi, członkowi ZG Stowarzyszenia Elektryków Polskich panu Dariuszowi Świstulskiemu, pracownikom Politechniki Gdańskiej i jeszcze raz Mieczysławowi Ronkowskiemu, demiurgowi spotkania.
Zanim skończę, chciałbym wspomnieć również o mrówczej, choć niewidocznej pracy wielu osób, które od września do czerwca i to od czternastu lat przyczyniają się do realizacji konkursu. Finał, rozdanie nagród, gala – oczywiście najbardziej widoczne, są ukoronowaniem imprezy, która realizowana jest praktycznie przez cały rok szkolny. Obsługa strony internetowej, przygotowanie nagród, dyplomów, logistyka, przygotowywanie setek pytań, odpowiadanie na dziesiątki e-maili docierających na skrzynkę co tydzień, zabezpieczenie serwera, obsługa multimediów, poszukiwanie sponsorów, obliczenia wyników, ocena prac drugiego etapu, listy mailingowe zawierające już nie setki ale tysiące adresów osób, do których wysyłamy zaproszenie za każdym razem, kiedy konkurs się zaczyna (żeby nikogo nie przeoczyć), opracowywanie co roku nowych regulaminów, nowych treści, nowych zadań dla zazwyczaj 600 czasem 1200 uczestników, to wszystko się dzieje w tle, niewidoczne i jakby trochę pomijane.
bm

Boguś Morek, Jacek Herbut, Beata Maciewicz, z tyłu Kaziu Foltyn i nieco zasłonięta Marysia Kramarczyk

Dlatego korzystając z okazji, która już pewnie się nie powtórzy, chciałbym podziękować wszystkim niewidocznym współpracowników, bez których nawet nie do pomyślenia byłoby zrobienie tego wszystkiego (jak trudno jest oceniać prace, przekonują się rokrocznie zaproszeni do współpracy goście) w szczególności: pani Marii Kramarczyk – wspaniałemu organizatorowi uroczystości kończących kolejne edycje Mikroprofesora, Jackowi Herbutowi – mojej prawej ręce, Jarkowi Wróblowi – doskonałemu informatykowi, dzięki któremu możemy zasypiać spokojnie z przeświadczeniem, że cała infrastruktura informatyczna nie legnie w gruzach, Renacie Puchała – zawsze zaangażowanemu dyrektorowi, nauczycielowi z Częstochowy – autorowi pytań, wspaniałemu Zbyszkowi Kazimierowiczowi – autorowi pytań i członkowi jury z Podlasia, panu Krzyśkowi Klisiowi z Dębicy, Joli Materkowskiej-Bonar, Beacie Maciewicz, która zawsze potrafi wyczarować jakieś pieniądze na realizację imprezy, Bogusiowi Morkowi, który bez słowa spakował się i pojechał do Gdańska aby reprezentować nasze malutkie stowarzyszenie, Pawłowi Kakowi – za świetne pytania i ciekawe felietony, w końcu a może przede wszystkim, chciałbym podziękować mojej niezawodnej żonie Jadwidze, za to, że jest i wspiera mnie zawsze, a szczególnie wtedy, kiedy wciśnięty pomiędzy tuzów tego świata, zaczynam wątpić w sens tego typu przedsięwzięć. Chciałbym również podziękować wszystkim tym, którzy z nami byli ale już z różnych przyczyn nie są, bardzo Was brakuje.
 
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA TE WSZYSTKIE LATA I… DO ZOBACZENIA KIEDYŚ TAM W PRZYSZŁOŚCI.
Piotr Zbój Kak

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

YouTube Preview Image

Zapraszam do galerii fotografii

 

 

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do galerii fotografii, w której umieszczono bardziej lub mniej chronologicznie 120 zdjęć z rozdania nagród w Gdańsku w dn. 27-28.05.2017.

Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Końcowe wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego Mikroprofesor im. ks. prof. Józefa Tischnera

Przedstawiamy wyniki końcowej klasyfikacji najlepszych 10 uczniów, gratulujemy.

 1. Schab Mateusz – Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, opiekun – pani Marzena Kowalczyk – 337 PKT.
 2. Gil Jarosław – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Renata Puchała – 284,17 PKT.
 3. Palamiotis Piotr – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, opiekun – pan Artur Rokicki – 277,17 PKT.
 4. Wawrzyńczak Dominik – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Katarzyna Łapeta – 271 PKT.
 5. Kołodziejek Cezary – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Katarzyna Łapeta – 270 PKT.
 6. Wasieleski Juliusz – Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów we Włocławku, opiekun – pani Anna Kotwicka – 268,83 PKT.
 7. Ciepiela Paweł – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pan Sebastian Ślemp – 253,67 PKT.
 8. Darłak Rafał – Zespół Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach, opiekun – pan Maciej Matusik – 251,33 PKT.
 9. Bąk Jan – Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy, opiekun – pan Krzysztof Kliś – 251,17 PKT.
 10. Lech Karol – Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie, opiekun – pan Piotr Kraska – 251 PKT.

Pozostałe wyniki możecie przejrzeć klikając na WYNIKI.

26 maja 2017

Jedziemy do Gdańska 🙂

.

…przybył na nadmorski brzeg
pod nogami zatańczyły
ziarenka piasku na wydmach
wstrzymał oddech…

…mewy majestatycznie
zataczały kręgi
na powitanie
a on powoli podążał
zauroczony
wzdłuż brzegów marzeń…

źródło

Ważniejsze adresy

 1. Noclegi – Zajazd LIPCE ul. Trakt Św. Wojciecha 293B, 80-001 Gdańsk
 2. Zakończenie konkursu – Laboratorium LINTE^2 – Politechnika Gdańska, ul. Sobieskiego 7, 80-216 Gdańsk

Program uroczystości wręczenia nagród laureatom XIV Mikroprofesora


Piątek 26.05.2017

Po południu – Przyjazd do Ośrodka Lipce, czas wolny.

Sobota 27.05.2017
6.30 – śniadanie.
8.30 – spotkanie z Panem Markiem Kamińskim na molo/marinie w Sopocie.
9.00 – 11.00 zwiedzanie Sopotu.
12.00 – 14.00

 • UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD
 • zwiedzanie Laboratorium LINTE^2
 • zwiedzanie Politechniki Gdańskiej

15.00 – 18.00 – zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.

Niedziela 28.05.2017
7.30 – śniadanie.
9.00 – zwiedzanie  Muzeum II Wojny Światowej.
12.00  – msza św w Kościele św Jana w Gdańsku.
13.00 – zakończenie pobytu.

Słów kilka o nagrodach

Miło mi poinformować, że pani europoseł Róża Thun postanowiła objąć patronatem nasz konkurs, dzięki czemu trzech najlepszych uczestników otrzyma nagrody w postaci wizyty w Europarlamencie w Brukseli, która to wycieczka odbędzie się jeszcze w tym roku kalendarzowym.

1 - Schab Mateusz 2 - Gil Jarosław 3 - Palamiotis Piotr 4 - Wawrzyńczak Dominik 5 - Kołodziejek Cezary 6 - Wasieleski Juliusz 7 - Ciepiela Paweł