Uwaga! Ruszamy w poniedziałek!

Już od poniedziałku będzie można dokonywać rejestracji do XV Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego im. ks. prof. Józefa Tischnera Mikroprofesor. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na naszej stronie, możecie go również przeglądnąć TUTAJ. Należy wspomnieć o niektórych zmianach:

ETAP I – OMNIBUS

Omnibus zaproponuje Wam cztery testy wiedzy, każdy po 40 pytań, w regulaminie konkursu znajdziecie daty tych testów, pierwszy rozpocznie się 3 marca o godzinie 7.00 a zakończy o godzinie 20.00. W tym czasie będziecie mogli odpowiedzieć na pytania z takich dziedzin jak:

 • informatyka
 • muzyka
 • wiedza o Skandynawii
 • filozofia
 • matematyka
 • historia życia i działalności ks. prof. Józefa Tischnera
 • fizyka
 • historia XX wieku
 • Sporo tego? Owszem, dlatego ta część konkursu nazywa się Omnibus.

ETAP II – CREATOR

Równolegle, nieubłaganie będzie upływał czas dla tych, którzy zechcą nam przysłać prace na II etap konkursu nazwany Creatorem. Tutaj będziecie musieli wykazać się wyobraźnią, zmysłem estetycznym, znajomością komputerowych narzędzi graficznych i zaprojektować plakat pt. spoTKANIA. Z jednej strony trudne, bo nie wiadomo jak to ugryźć, z drugiej jednak strony, wyobraźnia ma tutaj tak szerokie pole do działania, że spodziewamy się arcydzieł, których nie powstydziliby się najlepsi polscy autorzy plakatów z Władysławem Plutą na czele, a pewnie nie jest dla Was tajemnicą, że polska szkoła plakatu jest jedną z najlepszych na świecie.

ETAP III – VICTOR

Wreszcie finał nazwany Victor (łac. zwycięzca). Najlepsi, z najlepszych spotkają się w czerwcu, jak za starych dobrych czasów w Łopusznej, by zmierzyć się z typowo informatycznymi zadaniami praktycznymi. Etap ten wyłoni zwycięzcę, nowego Mikroprofesora, oczywiście nie obędzie się bez nagród, ale oprócz nich, chyba najwspanialszą będzie to, że zjedziemy się wszyscy aby uczestniczyć w spoTKANIU, w dwudziestą rocznicę smierci naszego wielkiego patrona – księdza profesora Józefa Tischnera…

Do zobaczenia więc w Łopusznej, a w poniedziałek zaczynamy się rejestrować.

 

Z najlepszymi życzeniami

Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.

A Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy:

Zarząd Stowarzyszenia Drogami Tischnera
oraz redaktor strony.

XV Ogólnopolski Konkurs Interdyscyplinarny Mikroprofesor

Drodzy Nauczyciele i uczniowie – sympatycy OKI Mikroprofesor.

Chciałbym poinformować o zbliżającej się XV Jubileuszowej Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego Mikroprofesor. Tak, tak – po dwóch latach przerwy, postanowiliśmy jeszcze raz zaprosić młodzież szkół średnich do udziału w tej imprezie, zwłaszcza, że czerwcu 2020 roku będziemy obchodzić 20 rocznicę śmierci patrona konkursu, nieodżałowanego księdza profesora Józefa Tischnera. Tematem przewodnim rocznicowej edycji konkursu będą, tak ważne dla księdza Józefa spoTKANIA,

liczymy, że tak jak w poprzednich edycjach i tym razem będziemy się mogli spoTKAĆ w gronie przyjaciół, do których zaliczamy wszystkich, którym nieobca jest „filozofia otwartego domu” naszego patrona. Liczymy, że w tym skłóconym świecie zwycięzcami będą śleboda, prawda i przyjaźń a tischnerowskie „piórecko” będzie płynąć wartkim nurtem górskiego potoku, dalej i dalej, aż trafi do serc wszystkich ludzi.

Formuła konkursu niewiele się zmieni, o szczegółach poinformujemy osobno, wraz z nowym regulaminem.

Serdecznie zapraszam wszystkich do współpracy i współorganizacji imprezy, szczególnie tych, którzy wcześniej zetknęli się z naszym konkursem, wspaniałych i bezinteresownych ludzi… spoTKAJMY się raz jeszcze.

Piotr Zbój Kak

Końcowe wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Interdyscyplinarnego Mikroprofesor im. ks. prof. Józefa Tischnera

Przedstawiamy wyniki końcowej klasyfikacji najlepszych 10 uczniów, gratulujemy.

 1. Schab Mateusz – Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, opiekun – pani Marzena Kowalczyk – 337 PKT.
 2. Gil Jarosław – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Renata Puchała – 284,17 PKT.
 3. Palamiotis Piotr – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, opiekun – pan Artur Rokicki – 277,17 PKT.
 4. Wawrzyńczak Dominik – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Katarzyna Łapeta – 271 PKT.
 5. Kołodziejek Cezary – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pani Katarzyna Łapeta – 270 PKT.
 6. Wasieleski Juliusz – Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów we Włocławku, opiekun – pani Anna Kotwicka – 268,83 PKT.
 7. Ciepiela Paweł – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, opiekun – pan Sebastian Ślemp – 253,67 PKT.
 8. Darłak Rafał – Zespół Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach, opiekun – pan Maciej Matusik – 251,33 PKT.
 9. Bąk Jan – Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy, opiekun – pan Krzysztof Kliś – 251,17 PKT.
 10. Lech Karol – Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie, opiekun – pan Piotr Kraska – 251 PKT.

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia.
 
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.
 

Od nienawiści, obsesji, gniewu i zawiści – Ciebie prosimy – Wybaw Nas Panie.

Krótka historia jak czas….

„…Stałem się prawdopodobnie najbardziej znanym naukowcem na świecie. Częściowo dlatego, że naukowcy, oprócz Einsteina, nie są znani jak gwiazdy rocka, a częściowo dlatego, że pasowałem do stereotypu niepełnosprawnego geniusza…” (Stephen Hawking)
 
Genialny astrofizyk, kosmolog, wizjoner i trochę filozof Steven Hawking nie żyje. Zmarł w wieku 76 lat.

Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Wnikliwie badał czarne dziury i teorię Wszechświata. Potęga jego umysłu kontrastowała jednak ze słabością ciała. Hawking poważnie chorował od 21. roku życia. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Przez większość życia poruszał się na wózku. Kiedy jego stan znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy i poruszając brwiami.

Na Uniwersytecie w Cambrigde pracował do 2009 roku, napisał niezliczone ilości rozpraw naukowych, otrzymał 12 honorowych tytułów naukowych. W 1989 roku został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Towarzyszów Honoru. Z okazji 60. urodzin wyruszył w podróż specjalnie skonstruowanym balonem. W 2012 w wieku 70. lat był gościem honorowym otwierającym Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. „Miałem pełne i satysfakcjonujące życie” – napisał w pamiętnikach. „Wierzę, że niepełnosprawni powinni koncentrować się na rzeczach, których nie ogranicza ich upośledzenie”. I dodawał: „Jestem szczęśliwy, jeśli udało mi się dodać coś do naszego zrozumienia Wszechświata”.

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI

 

W tych wyjątkowych dniach

Świąt Bożego Narodzenia,

chcemy Wam życzyć wiele zadowolenia

i sukcesów z podjętych wyzwań.

Niech w nadchodzącym Nowym 2018 Roku

szczęście i pomyślność nigdy Was nie opuszczą,

a wiara, codziennie dodaje sił i energii

do realizacji nowych pomysłów.

Redakcja Mikroprofesora