Zakończył się trzeci test tegorocznej edycji Mikroprofesora.

Zwycięzcy testu nr3.

Dziesięć minut temu zakończył się trzeci test Mikroprofesora. Na 40 pytań odpowiedzi udzieliło 203 uczestników. Wśród nich byli tacy, jak Michał Micun, którzy uzyskali grubo powyżej 30 punktów oraz tacy, którym tym razem szczęście nie dopisało i mimo szczerych chęci i 20% prawdopodobieństwa trafienia na prawidłową odpowiedź… nie uzyskali punktów wcale. Test był wyjątkowo trudny – średnia waszych punktów to 18,0 pkt. więc mniej niż połowa możliwych do uzyskania. Zaczekajcie do rana i sprawdźcie swoje wyniki – jeżeli będzie ponad 18 – wielkie gratulacje. Przed Wami ostatni, najtrudniejszy test, już za dwa tygodnie. Potem czekamy na Wasze prace…

Walking on Sunshine – cz. 2

Hej!

Przede wszystkim przepraszam – mamy poślizg jednego dnia, ale przy okazji pragnę przekazać wszystkim przyszłym studentom, że pisanie raportów/sprawozdań to złe zło, sami zobaczycie… Tak, że nie zwlekając dłużej – robimy drugie podejście do energii słońca. Tym razem – kolektory słoneczne i wszystko co powiązane z konwersją energii pierwotnej słońca w ciepło.

Czytaj więcej… »

Walking on Sunshine! – cz. 1.

Cześć!

Nadeszła sobota – więc i pora na przybliżenie kolejnego tematu powiązanego z energetyką. Dzisiaj jak mówi tytuł – zajmujemy się energią słońca. Temat jest naprawdę rozległy, dlatego podzielimy go sobie na dwa felietony. Dzisiejszy będzie krótkim wprowadzeniem, a przy okazji omówimy sobie konwersję energii słońca do energii elektrycznej, czyli powiemy o popularnych ogniwach fotowoltaicznych, o tym jak to działa, jakie są najbardziej popularne typy ogniw, jakie są wady i zalety. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Ufff! Zakończyliśmy drugi test.

Przed chwilą, bez żadnych wypadków po drodze, zakończyliśmy drugi test. Był chyba trudny, bo na 181 podejść średnia poprawnych odpowiedzi wyniosła tylko 8,37 (przypomnę, że maksymalnie można było zdobyć 20 punktów). Nie ma „dwudziestek”, nie ma nawet „siedemnastek”, za to są cztery „szesnastki”, które sprawią poważne przetasowania w górze tabeli. Przy okazji, siedząc sobie na feriach w wygodnym fotelu, pozdrawiam uczniów, którzy już z ferii wrócili do szkoły. Co do pytań „energetycznych” – zawsze szukajcie podpowiedzi na naszej stronie w felietonach, lub na facebooku. Czasem się pojawią w ostatniej chwili i naprowadzą na prawidłowe odpowiedzi. Czekamy więc cierpliwie do północy, lub bardziej rozsądnie do rana żeby zobaczyć wyniki.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na pytania zawarte w teście, za dwa tygodnie test nr 3, będzie można zdobyć aż 40 punktów.

O co tyle szumu? Energia wiatru w pigułce

Cześć!

Nadeszła sobota, więc czas na nasz cotygodniowy felieton poświęcony energii. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią zajmujemy się energią wiatru. Cofniemy się dobrych kilka lat wstecz i powiemy sobie skąd, jak i dlaczego. A na końcu – no właśnie… o co tyle szumu? Czyli – dlaczego energia wiatru bywa czasem tak kontrowersyjna. Mam nadzieję że uda mi się nieco rozjaśnić Wam w głowach i rozwiejemy kilka mylnych stereotypów. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Wszystko jest Energią!

Cześć!

Witajcie w pierwszym sobotnim artykule poświęconym energetyce, rodzajom energii i tak naprawdę wszystkiemu co nas otacza. Ja, Wy, każdy w każdej sekundzie świata jednocześnie jesteśmy emiterami i odbiorcami różnego typu energii. Dzisiaj omówimy sobie podstawowe rodzaje energii które nas otaczają i zrobimy króciutki przegląd przez energetykę na świecie. Zaczynamy!

Czytaj więcej… »

Zakończył się test Nr1

Właśnie przed chwilą i względnie szczęśliwie zakończyliśmy spotkanie z testem nr1.
Odpowiedziało 209 uczestników, uzyskując średnią ocenę 6,46 pkt. Wśród ocen trafiły się „dziesiątki”, było ich osiem.
Wszystkim, którzy mimo problemów wzięli udział w teście, serdecznie gratulujemy. Wszystkich bez wyjątku, zapraszamy do wzięcia udziału w pozostałych testach, a potem w II etapie konkursu. Dołożymy wszelkich starań, żeby sytuacja z dnia wczorajszego, choć przez nas niezawiniona, nie powtórzyła się w przyszłości. Myślę, że wyniki uda się przedstawić wcześniej niż planowano, czyli jeszcze dzisiaj po południu.

Odpowiadacie na pytania Testu Nr1

Witajcie.

egzamDo chwili obecnej czyli do 13.30 na pytania odpowiedziało już 103 uczestników, pierwszym który siadł przy komputerze żeby odpowiedzieć na pytania był Krzysztof Boryczka z Frydku (woj. śląskie) – gratulujemy. Odpowiedź zajęła mu 5 minut i 58 sek. Średnia ocena do tej pory, wystawiona na podstawie Waszych 103 odpowiedzi wynosi 6,61 punktów. Oczywiście szczegółowe wyniki testu pojawią się po północy. Jeszcze jedna informacja – zbliżamy się do 600 uczestników zapisanych w konkursie, fajnie.

Jutro zaczynamy!

start-iconJutro w godzinach 7.00-20.00 będziecie mogli zmierzyć się z pierwszym i najkrótszym testem wiedzy o informatyce, fizyce i energetyce. Odpowiecie na 10 pytań, będziecie mieli na to 6 minut czasu. Niektóre z nich będą w języku angielskim.

Uczestnikom z województw śląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i łódzkiego życzymy miłych i bezpiecznych ferii, mając nadzieję że znajdą czas i „odrobinę Internetu” aby odpowiedzieć na pytania testu.

Zmarł ks. Mieczysław Maliński

malin

„I trzeba umieć cieszyć się słońcem deszczem, wiatrem, jesienią, zimą, latem, wiosną. Trzeba umieć się cieszyć pięknem stwarzanym przez człowieka. A nade wszystko trzeba cieszyć się Jezusem Chrystusem. Bo to jest radość z obecności Boga. On mówi do nas wciąż. W każdym kawałeczku dnia. W każdym kawałeczku rzeczywistości, w której uczestniczymy, w którą jesteśmy zanurzeni”.

Zmarł ks. Mieczysław Maliński. Duchowny i pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II. Autor „Zanim powiesz kocham” i wielu innych dobrych słów, które uczą myśleć.

Kolejny test - 28 lutego (80 pytań) 7.00-21.00, czas trwania - 35 minut.